Prvňáci, druháci, ukažte se!

Nejmladší žáci základních škol rozehráli turnaj, který vrcholí v březnu. „Chystáme několik projektů na podporu mládeže, z nichž jako první už přišel na řadu námi pořádaný turnaj I. a II. tříd základních škol, tedy soutěž, která doposud na území Prahy chyběla. Naší ambicí je tímto turnajem především maximálně popularizovat fotbal u dětí ve věku, kdy se často rozhodují, kterému sportu se chtějí věnovat.“ To jsou slova předsedy Pražského fotbalového svazu Dušana Svobody z minulého čísla Pražského fotbalového speciálu. A v tom aktuálním, které by v těchto dnech mělo dorazit do vašich klubů, se o sympatickém projektu s mládeží dozvíte více.

Zorganizování turnaje pro nejmladší děti bylo na Pražském fotbalovém svazu diskutováno již v loňském roce, mluvilo se ale vesměs o dětech z mateřských škol. „Poté, co jsem zjistil, že mateřské školy by bylo obtížné kontaktovat hromadně a navíc se na venkovní aktivity ve školkách dívají dost nedůvěřivě (z důvodu bezpečnosti se do školek není jednoduché dostat), tak přišel Slávek Houška s nápadem udělat turnaj nejmladších dětí na základních školách. Vzhledem k tomu, že děti od třetích tříd už mají organizované turnaje, tak se ukázala jedinečná možnost nabídnout akci vlastně nevyužitým dětem prvních a druhých tříd,“ říká, jak celý projekt vznikl, svazový profesionální trenér Mgr. Zdeněk Srba.

Základním cílem akce, jejíž úvodní část už proběhla, je nabídka tělovýchovné aktivity nejmladším dětem a těm, které zatím nejsou organizovány ve fotbalových oddílech. „Takto jim můžeme náš sport přiblížit. Vzor pro takovou akci jsme v rámci této věkové kategorie neměli, ale pochopitelně máme společnou představu na odstartování soutěže, která bude připomínat soutěže podporované společností McDonalds, jen pro nižší věkovou skupinu,“ pokračuje Srba.

Poté, co bylo projektu požehnáno, stačilo dát do kupy formát, v jakém se bude hrát, a vyrazit na námluvy do škol. „Model turnaje je velmi jednoduchý, dvoustupňový, s prvním kolem na několika školách ve skupinách po osmi účastnících. Vždy tři nejlepší z každého turnaje postupují do finálového turnaje, který se odehraje ve formě základních tří skupin a následně v podobě vyřazovacího pavouka,“ vysvětluje svazový kouč.

Úvodní část zajímavého projektu byla odehrána během února a stovky žáčků ukázaly, že jim práce s míčem vůbec není cizí. „Tři kvalifikační turnaje výrazně předčily naše očekávání. Přístup jak dětí, tak i pedagogického sboru byl fantastický, sportovní úroveň v naprosté většině velmi dobrá, u nejlepších týmů se pak objevovaly individuality, které je jistě potřeba u fotbalu udržet,“ libuje si Srba. Právě poslední slova jeho řeči jsou klíčová. Talentované děti je k fotbalu potřeba přivést a posléze i udržet, a přesně proto Pražský fotbalový svaz akci pro základní školy pořádá.

Celkově se přihlásilo 26 škol, dvě z nich bohužel až po rozlosování turnaje, kdy už nebylo možné je do akce zapojit. Proběhly tři turnaje po osmi účastnících, což při první úvaze, že v Praze je cca 300 škol, budí dojem jen chabé části, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o zcela nový druh akce, na kterou ještě nejsou základní školy připravené reagovat, tak se jednalo o velmi slušný počet.

„Určitě by se nám turnaje nepovedlo celkově zorganizovat bez veliké pomoci paní Černohorské z Asociace školních sportovních klubů pro Prahu, která právě na modelu z turnaje McDonalds oslovila spolupracující tělocvikáře. Tím se podařilo hromadně školy oslovit a zejména oslovit ty, kdo se sportovními aktivitami na školách zabývají. Vím o několika školách, kde informace o turnaji zůstala na mailu vedení školy a k tělocvikářům se vůbec nedostala. Bohužel tak to asi bylo u velké části škol,“ myslí si trenér. Lítost nad tím, že vedení velkého počtu škol nepředalo informaci o zajímavém projektu dál, je naprosto na místě!

A kdeže prvňáci a druháci dávali na odiv svůj um? Turnaje proběhly postupně na ZŠ Jiřího z Lobkovic, v hale na Děkance a ve školní hale ZŠ Petřiny-jih. „Šlo o krásné prostory a tím byla předznamenána i celková vysoká úroveň jednotlivých soutěží,“ raduje se svazový kouč a dodává, že finálový turnaj se odehraje na Děkance. „Rád bych chtěl v souvislosti s celou akcí zmínit obrovskou pomoc Jiřího Janečka, který mi při přípravě jednotlivých turnajů a vlastně celé akce ohromně pomohl a který se coby rozhodčí aktivně podílel i na zdárném průběhu jednotlivých kvalifikačních dílů,“ upozorňuje Srba, že bez pomoci dalších fotbalových nadšenců by podobný projekt Pražský fotbalový svaz těžko zrealizoval.

.

Zdroj: Pražský fotbalový svaz, http://www.fotbalpraha.cz/index.php?cmd=view.article&articleID=2105