Grandsport Fotbal podporuje projekt PFS – Neberte nám naši hru

Projekt Neberte nám naši hru zakončil jarní část

Již třetí rok po sobě se rozhodl Pražský fotbalový svaz, s ohledem na pozitivní ohlasy, pokračovat v iniciativě s názvem „Neberte nám naši hru“. Cílem bylo opět apelovat na rodiče, aby své děti při sportování zdravě podporovali a nevytvářeli na ně zbytečný tlak, což by v budoucnu mohlo vést k odchodu těchto dětí z fotbalu. Projekt se samozřejmě soustředil i na výchovu malých fotbalistů, kterým vštěpoval zásady fair-play.

„Hlavním cílem projektu je osvěta proti nevhodnému chování rodičů při utkáních malých dětí. Už při zápasech těch nejmenších se bohužel vyskytují jevy velmi nevhodné, jako jsou vulgarismy, křik, podněcování k nefér hře, čímž se děti dostávají pod zbytečný psychický tlak. Naším cílem je na tyto negativní jevy upozornit veřejnost a pokusit se je z pražských hřišť vymýtit. Chceme, aby rodiče své děti maximálně ve sportování podporovali, nevyčítali jim chyby, ale naopak je povzbuzovali, dále aby respektovali rozhodnutí trenéra či rozhodčího,“ řekl Dušan Svoboda, předseda Pražského fotbalového svazu.

V letošním roce je naplánován projekt na dvě etapy, jarní a podzimní. Jarní etapa byla ukončena na konci června, a tak přišel čas ji zhodnotit.

Od března do června navštívil promo tým společně s maskotem Bruncvíkem sedm turnajů mladších či starších přípravek. Na těchto akcích členové promo týmu komunikovali s rodiči o myšlenkách projektu a snažili se je přimět k podepsání tzv. Kodexu slušného rodiče. Za tento podpis každý rodič obdržel speciální placku „Jsem slušný rodič“.

Pro děti byly připraveny karty patronů se zásadami fair play, které by si děti měly osvojit co možná nejdříve. Kromě karet s patrony obdržely děti i červená projektová trička s maskotem lvíčkem Bruncvíkem.

Kromě navštívených turnajů zorganizoval Pražský fotbalový svaz i dva své turnaje, které nesly název projektu „Neberte nám naši hru“. Turnajem v Braníku pro kategorii mladší přípravky celý projekt letos odstartoval. Zúčastnilo se ho osm týmů, a ač si trofej odvezli hráči Dukly Praha, tak všichni účastníci odcházeli, již podle tradice, se zlatou medailí na krku. Druhý turnaj ve stejném duchu, tedy fair play, byl zorganizován i pro starší přípravku. Turnaj, kterého se opět zúčastnilo osm týmů, se odehrál na Zličíně. K vidění bylo mnoho krásných gólů a upřímné dětské radosti.

Projekt tradičně podpořily i pražské ligové kluby. Patrony letošního ročníku se stali Pavel Kadeřábek (Sparta Praha), Karel Piták (Slavia Praha), Filip Rada (Dukla Praha) a Erich Brabec (Bohemians Praha 1905).

„Je možné vidět, jak rodiče na děti kolikrát pořvávají během zápasu. To by se mělo co nejvíce omezit, protože děti tam mají trenéry, které by měly poslouchat, a rodiče by do toho neměli vůbec zasahovat,“sdělil své zkušeností jeden z patronů Karel Piták, který také zastává pozici trenéra v Xaverově.

Pražský fotbalový svaz věří, že projektem přispěje ke stálému zlepšování atmosféry na dětských utkáních a turnajích, a proto se promo tým s projektem vrátí na pražská hřiště již na podzim.

Citace: http://www.fotbalpraha.cz/zpravodajstvi/projekt-neberte-nam-nasi-hru-zakoncil-jarni-cast/